Żywienie psa to najważniejszy obowiązek jego właściciela. Jest wiele różnych możliwości żywienia psa – od jedzenia przygotowywanego w domu po żywność wytwarzaną przemysłowo. Niezależnie z jakiej metody skorzystamy musimy pożywienie dla psa dopasować do jego wieku, zapotrzebowania energetycznego i innych indywidualnych czynników.
1. Gotowa karma
Żywność gotowa dzieli się na 2 kategorie:
– pokarm suchy
– pokarm mokry (konserwy)
Jest to chyba najprostsze rozwiązanie jeśli chodzi o karmienie psa. Karmy dobrych firm są w pełni zbilansowane, pod względem zawartości minerałów, witamin, białka, węglowodanów i innych składnków. Z tego też względu nie jest potrzebna dodatkowa suplementacja diety.
2. Jedzenie przygotowywane w domu
Samodzielne przygotowywanie posiłków psu wymaga odpowiedniego doboru składników, aby psu nie zabrakło żadnego elementu, który jest potrzebny do zdrowego funkcjonowania. Posiłki przygotowywane w domu muszą zawierać:
– białko (mięso, ryby),
– balast pokarmowy (warzywa, zielenina, otręby),
– tłuszcze (olej roślinny),
– uzupełnienie w postaci składników mineralnych i witamin.
3. Dieta BARF
BARF to skrót od angielskiej nazwy „Biologically Appropriate Raw Food”, co oznacza „ odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”. Podstawą diety BARF jest karmienie psa wyłącznie surowym jedzeniem – m.in. kości, mięso, nabiał, warzywa i oleje. Pożywienie ma być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie zwierzę jadłoby w warunkach naturalnych. Taka dieta dostarcza psu świeżych składników pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych i nie występują w niej żadne sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty.
Proporcje pożywienia:
– surowe kości i mięso – 60%
– warzywa – 15% (warto podawać różnorodne warzywa, aby dieta była maksymalnie urozmaicona)
– podroby – 10%
– surowe dodatki (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg itp.) – 10%
– owoce – 5%