Żywienie psa

     Żywienie psa to najważniejszy obowiązek jego właściciela.  Jest wiele różnych możliwości żywienia psa – od jedzenia przygotowywanego w domu po żywność wytwarzaną przemysłowo. Niezależnie z jakiej metody skorzystamy musimy pożywienie dla psa dopasować do jego wieku, zapotrzebowania energetycznego i innych indywidualnych czynników.

1. Gotowa karma

Żywność gotowa dzieli się na 2 kategorie:

      –  pokarm suchy

      – pokarm mokry (konserwy)

Jest to chyba najprostsze rozwiązanie jeśli chodzi o karmienie psa. Karmy dobrych firm są w pełni zbilansowane, pod względem zawartości  minerałów, witamin, białka, węglowodanów i innych składnków. Z tego też względu  nie jest potrzebna dodatkowa suplementacja diety.

2. Jedzenie przygotowywane w domu 

Samodzielne przygotowywanie posiłków psu wymaga odpowiedniego doboru składników, aby psu nie zabrakło żadnego elementu, który jest potrzebny do zdrowego funkcjonowania. Posiłki przygotowywane w domu muszą zawierać:

     – białko (mięso, ryby),

     – balast pokarmowy (warzywa, zielenina, otręby),

     – tłuszcze (olej roślinny),

     – uzupełnienie w postaci składników mineralnych i witamin.

3. Dieta BARF

  BARF to skrót od angielskiej nazwy „Biologically Appropriate Raw Food”, co oznacza „ odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”.  Podstawą diety BARF jest karmienie psa wyłącznie surowym jedzeniem –  m.in. kości, mięso, nabiał, warzywa i oleje. Pożywienie ma być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie zwierzę jadłoby w warunkach naturalnych. Taka dieta dostarcza psu świeżych składników pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych i nie występują w niej żadne sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty.

Proporcje pożywienia:

– surowe kości i mięso – 60%
– warzywa – 15% (warto podawać różnorodne warzywa, aby dieta była maksymalnie urozmaicona)
– podroby – 10%
– surowe dodatki (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg itp.) – 10%
– owoce – 5%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hodowla BORDER COLLIE