Przebieg ciąży

Ciąża u psa trwa zazwyczaj 56 do 65 dni

Pierwszy tydzień ciąży suki (1-7 dzień ). W jajowodzie suki dochodzi do zapłodnienia, powstają dwukomórkowe zarodki (embriony) i następuje ich rozwój. W tej fazie brak jakichkolwiek obserwowalnych zmian u suki.
Drugi tydzień ciąży suki (8-14 dzień ). W tym okresie składające się z 16-32 komórek zarodki docierają do macicy. Nie obserwuje się zmian ani w wyglądzie, ani w zachowaniu suki. 
Trzeci tydzień ciąży suki (15-21 dzień). W tym tygodniu około 21-23 dnia następuje implantacja (zagnieżdżenie) zarodków w ścianie macicy i tworzy się łożysko. Niektóre suki zaczynają unikać większego ruchu i oszczędzają się, jednak należy ją nakłaniać na ruch – oczywiście bez zbytniego forsowania.

Czwarty tydzień ciąży suki (22-28 dzień ). W tym tygodniu przeprowadzić można badanie USG w celu potwierdzenia ciąży. Można to zrobić już około 23 dnia, na USG powinny być widoczne tarczki zarodkowe. Od 25 dnia ciąży na obrazie USG można już zobaczyć bijące serca płodów. Po 28 dniach ciąży, USG daje jeszcze bardziej satysfakcjonujące wyniki, nie pozwala jednak na precyzyjne podanie liczby płodów. W tym okresie nadal nie obserwuje się charakterystycznych zmian ani w wyglądzie, ani w zachowaniu suki. Nie zwiększamy jeszcze ilości karmy by nie otłuszczać suki.

Piąty tydzień ciąży suki (29-35 dzień).
Zarodek nadal jest niewielki, rozwija się powoli, ale od 30 dnia zaczyna już coraz bardziej przypominać psa . Wykształcają się powieki. Około 35 dnia ciąży kończy się proces organogenezy, w czasie którego kończy się przechodzenie z okresu zarodków do płodów, płody osiągają wielkość 15-30 mm i zaczyna się okres ich intensywnego wzrostu. Zaczyna wzrastać masa ciała suki, choć nadal może to być słabo zauważalne. Jest to połowa ciąży i w tym czasie wiele suk traci apetyt. Długość i intensywność spacerów należy uzależnić od chęci i możliwości suki.

Szósty tydzień ciąży suki (36-42 dzień ). Od 35 dnia ciąży wyczuwalne uprzednio płody wydłużają się i znacznie powiększają. Teraz trudno je wymacać. Na USG wykonanym około 36 dnia ciąży widoczne są zawiązki kończyn. U niektórych suk od ok. 40 dnia ciąży można zaobserwować powiększenie jamy brzusznej, a u innych dopiero ok. 50 dnia ciąży, na co wpływa liczba płodów, wielkość płodów, budowa suki, stan odżywienia suki.. W tym czasie może pojawić się śluzowy wypływ z dróg rodnych, jest to jednak proces naturalny. Pojawia się też wyraźnie widoczny wzrost i rozwój gruczołu mlekowego. W tej fazie należy nieznacznie zwiększyć dzienną dawkę pokarmową (o ok. 5% w porównaniu z poprzednim tygodniem).

Siódmy tydzień ciąży suki (43-49 dzień). Po 45 dniu ciąży rogi macicy zaginają się ku górze i nadal płody zwiększają swoja wielkość. Od końca 7 tyg. ciąży możemy już wyraźnie wyczuć ręką ich ruchy. Około. 48 dnia ciąży możliwe jest usłyszenie tętna płodu za pomocą fonendoskopu. Odgłos serca płodu odróżniamy od tętna matki dzięki temu, że serce płodu bije dwa razy szybciej niż serce suki, przy czym jego tętno wynosi 150-220 uderzeń/1 min. W fazie tej nadal u suki powiększa się brzuch i trwa intensywny rozwój gruczołu mlekowego. Po 46 dniu ciąży zachodzi proces mineralizacji. W tym czasie wzrasta apetyt suki, należy więc zwiększyć ilość pokarmu o ok. 15% w porównaniu z poprzednim tygodniem, dzieląc dawkę dzienną na 3 lub 4 posiłki. Powinno się też wyeliminować aktywny wysiłek taki jak: bieganie, skoki, zabawy z innymi psami. Nadal nie należy jednak zezwalać suce na rezygnację z ruchu. Polecane są za to codzienne i niezbyt forsowne spacery.


Ósmy tydzień ciąży suki (50-57 dzień ). Po 55 dniu ciąży manualnie znowu możliwe jest stwierdzenie obecności płodów. W fazie tej nadal powiększa się jama brzuszna. Suka może niepokoić się, zwłaszcza jeśli jest to jej pierwsza ciąża, co jest naturalną reakcją na ruchy płodów. Około 10 dni przed spodziewanym porodem, srom suki wyraźnie się powiększa. W tym tygodniu dzienną dawkę pokarmową należy podzielić na 4-5 posiłków, gdyż suka nie jest już w stanie przyjąć dużej ilości pokarmu, a co za tym idzie musi być to pokarm wysoko energetyczny i z odpowiednią ilością witamin oraz minerałów (można stosować w tym czasie karmę dla szczeniąt ras małych lub średnich). Powinniśmy też skontaktować się z lekarzem wet., by sprawdzić stan zdrowia suki i płodów, oraz omówić przyszły poród.

Dziewiąty tydzień ciąży suki (58-65 dzień). Od 60 dnia ciąży płody są już całkowicie ukształtowanie i zdolne do życia poza organizmem matki. Na 52-24 godz. przed porodem, w szparze sromowej suki pojawia się śluzowaty, szklisty wypływ, pochodzący z rozpuszczającego się czopu śluzowego, zamykającego ujście szyjki macicy, który do tej pory ochraniał płody. W tym okresie suka bardzo łatwo się męczy i niechętnie porusza, posapuje i unika chodzenia po schodach. Często też zachowuje się niespokojnie i traci apetyt. U większości suk w ostatnich dniach przed porodem wzrasta też zapotrzebowanie na płyny. Pod koniec tego okresu, pod wpływem działania hormonów, mięśnie brzucha i więzadła macicy ulegają rozluźnieniu, co powoduje zapadnięcie brzucha i boków. W tym samym czasie, w gruczole mlekowym suki pojawia się wydzielina siary, czyli pierwsze mleko matki (wieloródki – najczęściej tydzień przed porodem, natomiast u pierwiastek zbiega się to z momentem porodu).

Hodowla BORDER COLLIE