Odbiór szczeniaka

Odbierając szczeniaka border collie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które sami możemy ocenić, a jednocześnie dobry hodowca sam powinien nam je pokazać.

1.) ZGRYZ – Powinien być nożycowy. Sprawdzamy na zamkniętym pyszczku. Wadami zgryzu:

  • Zgryz ceglasty,
  • przodozgryz
  • tyłozgry .

Te wady dyskwalifikują szczeniaka z dalszej hodowli i powinny być podstawą do obniżenia ceny szczeniaka.

2.) Łapki – czy nie ma wilczego pazurka, czy nie ma zdeformowań.

3.) Obmacanie żeber – pozwala na sprawdzenie czy piesek nie ma krzywicy.

4. Brzuszek – czy piesek nie ma przepukliny pępkowej albo pachwinowej . Ta wada nie dyskwalifikuje z hodowli, jednak hodowca ma obowiązek o niej poinformować. Nie jest również to wada będąca podstawą do obniżenia ceny.

5. Niebieskie oczy – według wzorca rasy FCI niebieskie oko mogą mieć psy o umaszczeniu merle. W każdym innym umaszczeniu są wadą wykluczającą z hodowli w organizacjach przynależących do FCI. Nie jest to jednak wada będąca podstawą do obniżenia ceny, wiele osób (jeśli nie planuje hodowli) uważa obecnie, że takie oko dodaje psu uroku.

6. Sprawdzamy słuch – chyba za bardzo wyjaśniać nie trzeba w jakim celu to robimy. 😉 Czyli by wykluczyć głuchotę szczeniaka.

7. U samców sprawdzenie jąderek, w wieku 8 tygodni przyjmuje się, że powinny być już w moszni. Jednak tak naprawdę w tym wieku są one jeszcze najczęściej wędrujące. Jądra schodzą psu w różnym wieku.

8 . Załomek ogona. Szczeniaki rodzą się z tą wadą. Łatwo go wyczuć przesuwając ręką po ogonie. W pewnym momencie jest jakby złamany.

9. Higiena. Uszy, brzuszek – czy są czyste.
_______________________________________________

Szczeniak opuszczający hodowlę powinien mieć następujące dokumenty:

  1. Umowa sprzedaży.
  2. Metryka ZKwP.
  3. Książeczka zdrowia.
  4. Być zachipowany.
  5. Nabywca otrzymuje dodatkowo: kopie rodowodów rodziców, kopie przeglądu miotu, kopie badań genetycznych rodziców.
  6. W przypadku sprzedaży psa za granicę – szczeniak powinien mieć jeszcze paszport oraz rodowód eksportowy. Są to dodatkowe koszty, które hodowla wlicza w cenę szczeniaka lub pobiera dodatkowo od kupującego w dniu odbioru. Nabywca może również sam wyrobić te dokumenty.

Hodowla BORDER COLLIE