<

14 lipca Smoki urodziła 6 ślicznych kluseczek. 4 suczki w tym jedną blue merle, jedną blue merle tricolor i dwie suczki tricolorowe oraz 2 pieski. Jeden piesek blue merle i jeden czarno-biały. Szczeniaczki silne, waga zrównoważona od 320 do 340 gram. Wkrótce pojawią się zdjęcia.

Matką miotu będzie nasza Clary Celebris Astrum , natomiast ojcem Pallado Song Du Merle Blue ( w domu nazywany Grafit) pies pochodzący z belgijskiej hodowli o umaszczeniu blue merle tricolor. Rodzice są psami o zrównoważonym charakterze, przyjaznymi dla otoczenia (zarówno ludzi jak i innych zwierząt). Liczę, że szczeniaki również odziedziczą te cechy. Rodzice są przebadani. Obecnie pozostaje nam czekać na poród. Smokie jest pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Ostatnia kontrola i USG, które robione było 4 lipca nie wykazało żadnych nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Wszystko na poród w domu już przygotowane. I czekamy.

I kilka zdjęć Grafita.

Pierwsze zdjęcia naszych szkrabów (kliknąć w zdjęcie i wyświetli się pełne zdjęcie w większym rozmiarze).

Dziś druga doba. Maluchy rosną, przybierają na wadze. Piątego dnia rozpocznę przeprowadzanie wczesnej stymulacji neurologicznej szczeniąt. Może nie wszyscy wiedzą, ale szczeniaki rodzą się głuche, ślepe, a ich przewód pokarmowy wymaga regularnej stymulacji przez sukę, która wylizując brzuszki malców pobudza trawienie i wypróżnianie. W ciągu pierwszych dwóch tygodni życia psi noworodek ma zdolność odbierania wrażeń węchowych, potrafi ssać i pełzać. Ponadto przez pierwsze dni temperatura ciała szczeniaka jest podtrzymywana przez bliskość matki i rodzeństwa. Jednak są one wrażliwe na bodźce dotykowe, termiczne i ruchowe. Codzienne wyciąganie szczenięcia między 5 a 10 dniem życia z kojca na czas około 3 minut sprawia, że ich organizmy doznają niewielkiego szoku, polegającego na czasowym obniżeniu temperatury ciała. Ten łagodny stres wystarcza do pobudzenia układu krwionośnego i hormonalnego.  Do tego czasu szczeniaczki najlepiej, by w spokoju przebywały przy matce, otulone jej ciepłem. W związku z tym i zdjęcia zaczną pojawiać się po 5 dniu. Teraz zdjęcia sporadycznie, w zależności od tego jak szczeniaczki same się zaprezentuję. 😉

I udało się wykorzystać chwilę przerwy w jedzeniu i zrobić kilka fotek w czasie snu (wystarczy kliknąć w pierwsze zdjęcie i można oglądać w powiększeniu).