MIOT A 2020

W pierwszej dekadzie czerwca spodziewamy się szczeniąt po naszej Hope Celebris Astrum i HOOKER BLUES RS The Best of Gajowy .


Dlaczego Hooker? Jest to piękny, o zrównoważonym temperamencie i stabilnej psychice pies. Łatwo się uczy i zapamiętuje nowe komendy. Jest bardzo przywiązany do domu, w którym mieszka oraz domowników. Nie boi się wysokości, co w sprzyjających okolicznościach pozwala mu wchodzić na pochyłe drzewa, lubi także aportować wszelkie zabawki na lądzie i w wodzie.
Hooker jest psem bardzo opiekuńczym, lubiącym towarzystwo i zabawę z dziećmi. Poza tym lubi towarzystwo innych zwierząt i nie przejawia wobec nich agresji.

Z osiagnięć:
4 x CWC/CAC, 1 x CACIB, 1 x res. CACIB, 1 x BOS, 2 x Najlepszy Dorosły Pies, 3 x Zwycięstwo Młodzieży, 2 x Najlepszy Junior w Rasie
Zaliczona próba Instynktu Pasterskiego, Zdane PT1, BH.

CIĄŻĄ TYDZIEŃ PO TYGODNIU

Hope rozpoczęła 5 tydzień ciąży.

Zarodek nadal jest niewielki, rozwija się powoli, ale od 30 dnia zaczyna już coraz bardziej przypominać psa . Wykształcają się powieki. Około 35 dnia ciąży zostaje zakończony proces organogenezy, zamykający przechodzenie z okresu zarodków do płodów. Płody osiągają wielkość od piętnastu do trzydziestu milimetrów.

Zmieniamy już pokarm na pokarm dla suki ciężarnej, ponieważ od 5 tygodnia  u ciężarnych suk istotnie wrasta zapotrzebowanie na energię, składniki mineralne i białko co oczywiście związane jest z intensywnym rozwojem płodów oraz przygotowaniem organizmu do laktacji.  Większość suczek w tym okresie traci nieco apetyt. U Hope jest chyba odwrotnie, ona najchętniej jadłaby za dwie, baaa można nawet stwierdzić, że za dziesięć suczek.

Hope rozpoczęła 6 tydzień ciąży.

Płody zaczynają się powiększać, jeśli zrobiłoby się w tym okresie USG można by było zobaczyć zalążki kończyn.

Hope jak na razie jest nadal bardzo aktywna, chętnie idzie na spacer, co pewnie może niedługo się zmienić. Zwiększamy rację dzienną pokarmu o około 5 % i zaczynamy rozbijać to na 3 dawki.

Jutro Hope rozpoczyna siódmy tydzień ciąży (43-49 dzień ciąży).
Płody nadal zwiększają swoja wielkość. Od końca 7 tygodnia ciąży możemy już wyraźnie wyczuć ręką ich ruchy – na co czekam z niecierpliwością 😀. Od około 48 dnia ciąży możliwe jest usłyszenie tętna płodu za pomocą fonendoskopu. Odgłos serca płodu odróżniamy od tętna matki dzięki temu, że serce płodu bije dwa razy szybciej niż serce suki, przy czym jego tętno wynosi 150-220 uderzeń/1 min. W fazie tej nadal u suki powiększa się brzuch. Jutro jedziemy kontrolnie na badanie USG. Z uwagi na wzrost apetytu zwiększamy również dawkę pokarmu. Początkowo o około 10% w stosunku do 6 tygodnia, by pod koniec tygodnia dojść do dawki większej o około 15 %.

Hope nadal chętnie chodzi na spacerki, jednak zauważalna jest już zdecydowanie mniejsza sprawność.

Dzisiaj Hope ma 56 dzień ciąży. To już końcówka, a mimo to nie odpuszcza spacerów (chociaż skróciłam je, by jej nie męczyć zbytnio). Brzuszek nawet spory, apetyt dopisuje. Jutro kontrola ostatnia u weterynarza i uzgodnienie wszystkiego.  

Przy 58 dniu wejdziemy w ostatni tydzień – czyli 9 ciąży –
w którym w zasadzie od 60 dnia ciąży płody są już całkowicie ukształtowanie i zdolne do życia poza organizmem matki.  Powolutku zmierzamy do finałowego odliczania.

5 czerwca na świat przyszły 2 pieski i 2 suczki, mama po długim porodzie czuje się dobrze, a maluszki świetnie przybierają na wadze.

Anakin Celebris Astrum – zarezerwowany


Arlic Clebris Astrum – zarezerwowany

Ava Clebris Astrum – zarezerwowana

Arwena Celebris Astrum – zarezerwowana

Dziś kończymy tydzień. Wszystkie A- szkraby podwoiły swoją wagę, są silne i ruchliwe.

Kolejny tydzień za nami. Smoki ważą już ponad kilogram w przedziale 1300-1450. Zostały już pierwszy raz odrobaczone, otworzyły oczka, zaczynają już przypominać psy. Ciężko zrobić zdjęcia, bo zrobiły się ruchliwe jak nie śpią. Może jutro coś lepszego.

Od paru dni wychodzimy na dwór, maluchy fajnie odbierają nowe bodźce.

I maluchy mają już wprowadzane stałe pokarmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *